Co to je EDS - Evropská dobrovolná služba?

4. srpna 2010 v 21:48 |  Co to je EDS/EVS?
Co to je EDS - Evropská dobrovoná skužba?
EDS umožňuje všem mladým lidem (17-30 let) se zapojit individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích. Projekty v délce 2 až 12 měsíců jsou zaměřeny na kulturu, děti a mládež, sport, sociální péči, umění, ekologii… Dobrovolníci mají hrazené kapesné, ubytování, stravné, pojištění a jazykové vzdělávání.
Cílem této akce je umožnit všem mladým lidem vycestovat do zahraničí, získat při tom pracovní zkušenosti, pomoci hostitelské organizaci a samozřejmě také osobní rozvoj dobrovolníka.

Jak to vidím já? "EDS považuji za skvělou příležitost pro mladé lidi vyrazit do světa "na zkušenou!" Její nespornou a výraznou výhodou je, že se jedná o program EU, tedy je mezinárodně koordinován, kontrolován a finančně podpořen. Mládež tedy nepotřebuje mít našetřeno, aby byla schopna vycestovat, neboť EU za ni platí téměř vše podstatné. Dobrovolník si může účast na konkrétním projektu vybrat sám v mezinárodní databázi. A ještě jeden moment stojí za povšimnutí. Součástí EDS je i formální nebo neformální vzdělávání a všichni dobrovolníci mají možnost s ukončením své služby získat tzv. "PAS mládeže" - dokad o získaných klíčových dovednostech. A to, zda dobrovolníci využijí dostatečný volný časový prostor k cestování a poznávání navštívené země - to už závisí jen na nich. Každopádně se toho dá stihnout opravdu hodně…"

Chceš také vycestovat do zahraničí?
Zde je ještě pár informací:
EDS je jednou z akcí bývalého programu "Mládež v akci", nyní od 1.1.2014 "ERASMUS+". Tento program EU je zpravován v České republice Českou národní agenturou Mládež (ČNA Mládež), kteá je součástí DOMU ZAHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE. Tato národní agentura zodpovídá za rozdělování finančních prostředků EU v rámci organizací v ČR a kontroluje realizace jednotlivých konkrétních projektů! Na webových stránkách ČNA www.mladezvakci.cz a www.naerasmusplus.cz je EDS perfektně popsaná a rozhodně Vám doporučuji se na tyto stránky podívat.
OKO je akreditovanou organizací pro přijímání i vysílání dobrovolníků, tzn., že v naší organizaci pracují dobrovolníci z jiných států Evropy i že můžeme vyslat českého dobrovolníka do zahraničí.

Bonus navíc
Protože se starám také o dobrovoníky z jiných koutů světa, kteří pracují u nás v OKU, jsem v úzkém kontaktu s řadou podobných organizací ve světě a zároveň pravidelně navštěvuji různé mezinárodní tréninky k této tematice, mám docela přehled, co všechno tento program "Evropské dobrovolné služby" umožňuje, nabízí a znám i jeho úskalí. Tenhle program mě nadchl, zároveň po několika letech mám docela slušnou představu o tom, co všechno se může přihodit, jakým způsobem různé příhody řešit a na druhou stranu mám i typy, jak si EDS opravdu užít. Tohle všechno ti můžu předat. Zároveň ti mohu umožnit popovídat si i s dobrovolníky, kteří u nás pracují, slyšet jejich názory a zkušenosti.

Pokud vás tato možnost zaujala a rádi byste vycestovali do zahraničí, kontaktujte mě pro více informací nejlépe osobně (zavolejte 777 900 818 nebo na skype: ´jitkaoko´). Ráda vám pomůžu se rychleji zorientovat ve všech možnostech i pravidlech, najít organizaci v zahraničí, napsat projekt.

Vaše Jitka Bartošová

Více informací o EDS získáte také na:
-našich webových stránkách www.oko-centrum.cz (v sekci dobrovolnictví a EVS)
-blogu dobrovolnic z různých zemí světa, kteří jsou na EDS v OKU: evsoko.blog.cz
-český stránkách programu "Mládež v akci" www.mladezvakci.cz a na "Erasmus+" www.naerasmusplus.cz
-mezinárodních stránkách programu Youth in action (obecné info v a,n,f) nebo
-tady je přímo databáze organizací, kam můžeš vyrazit

Od 1.1.2014 byl nahrazen program "Mládež v akci" programem Erasmus+. Tento program se stále vyvíjí a v rámci jeho vývoje nastávají i různé změny. Na našem blogu naleznete nejaktuálnější informace! Při jakékoliv změně v programu Erasmus+ Vás budeme neprodleně informovat.

Kontakt:
OKO - vzdělávací a rozvojové centrum, o.s.
Staré náměstí 46, 516 01 Rychnov nad Kněžnou

Pobočku máme také v Hradci Králové, Pospíšilova 395 (bývalá budova synagogy, přízemí)

Telefon: 491 514 814 - kancelář
Mobil: 777 900 818
E-mail: info@oko-centrum.cz
Skype: jitkaoko
PIC: 946486328
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.